CyberS - pocitacovy klub v Bratislave.

E-športové alebo počítačové arény sa v poslednom čase stali veľmi populárnymi a tento trend sa len posilňuje. Stačí sa pozrieť na štatistiky.

V roku 2022 bolo na celom svete 1,8 miliardy počítačových hráčov. A podľa štúdie analytického centra NAFI 60 % obyvateľov Európy vo veku 18 rokov a viac hrá videohry – pravidelne alebo príležitostne. V porovnaní s údajmi z roku 2018 sa podiel hráčov v Európe viac ako strojnásobil. Ďalším faktom, ktorý vyvracia stereotypy, je, že väčšina hráčov nie sú deti. V skutočnosti sa priemerný vek hráčov v posledných rokoch zvyšuje, pretože čoraz viac ľudí, ktorí vyrastali pri videohrách, sa stáva dospelými milovníkmi hier. Všetky deti od Nintenda a Segy sú dnes tridsiatnici a štyridsiatnici. Ľudia, ktorí boli svedkami rozkvetu arkádových hier, hrajú aj dnes.

Počítačový klub - Herný priestor

Pozornosť treba venovať aj štatistikám klubov:

V Európe sa počet počítačových klubov za posledných niekoľko rokov viac ako strojnásobil. Analytici predpovedajú ďalší rast tohto odvetvia, keďže dopyt po službách naďalej rastie.

Počítačové kluby zohrávajú dôležitú úlohu v odvetví videohier, sú vrstvou medzi výrobcami hier a koncovými spotrebiteľmi, hráčmi. Odvetvie videohier z roka na rok naďalej rastie, pričom celková hodnota trhu s videohrami na konci novembra 2022 dosiahne 184,4 miliardy dolárov. V súčasnosti hudobný a filmový priemysel spolu zarábajú menej peňazí ako spoločnosti vyrábajúce videohry. Masová výroba, znamená masovú spotrebu a počítačové kluby poskytujú hráčom prístup k najnovším hrám na
najmodernejšom hernom hardvéri. Tieto počítače majú vysoký výkon a sú zvyčajne pomerne drahé. Návšteva počítačového klubu je cenovo dostupnejším a efektívnejším spôsobom, ako si vychutnať hry vysokej kvality.

„Chodiť na kompy“ sa stáva nielen zvykom, ale aj kultúrou. V klube hráči nachádzajú podobne zmýšľajúcich ľudí, vytvárajú si vlastné komunity, komunikujú, vymieňajú si skúsenosti a poznatky. Počítačové kluby sa už stali nielen miestom na hranie hier, ale aj akýmsi spoločenským centrom,
kde môžete tráviť čas so zaujímavými ľuďmi a zabávať sa. To všetko spolu vytvára jedinečnú atmosféru, ktorá sa nedá porovnať s ničím iným.

Náklady na moderný herný počítač a náklady na návštevu počítačového klubu sú neporovnateľné. Existuje však aj množstvo ďalších faktorov, kvôli ktorým ľudia naďalej chodia na „kompy“.

Napríklad – z dôvodu straty rozptýlenia, s ktorým sa možno stretnúť doma. Áno, doma sa vždy nájde niečo, čo vás rozptýli od hry: rodinné povinnosti, domáce práce, iní členovia rodiny, zvieratá atď. Na druhej strane počítačový klub vám umožňuje plne sa ponoriť do hry.

Ďalším faktorom je komunita počítačového klubu. Hráči s rôznymi úrovňami zručností a rôznymi hernými záujmami sa stretávajú na jednom mieste, socializujú sa a vymieňajú si skúsenosti. To vám umožní rozvíjať sa a učiť sa nové veci, ako aj nájsť si nových kamarátov a podobne zmýšľajúcich ľudí.

Po analýze trhu herného priemyslu teda môžeme konštatovať, že investícia do franšízy počítačového klubu je výnosné a perspektívne rozhodnutie. Ako ukazujú údaje, počet hráčov v Európe rastie a produkcia hier zaberá čoraz väčší podiel. Počítačové kluby, ktoré sa pre mnohých hráčov stali
skutočnými kultovými miestami, ponúkajú jedinečný zážitok z hrania v tíme a zároveň disponujú všetkými potrebnými modernými technológiami a vybavením. Investícia do franšízy počítačového klubu vám umožní nielen generovať príjem, ale aj stať sa súčasťou kultúry, ktorá spája mnoho ľudí z celej Európy.